środa, 4 września 2013

Oslo Cycle Chic

Ostatnio z Meteorem wróciliśmy z Longinady 2013, czyli rowerowej wyprawy do Norwegii i przywieźliśmy kupę zagranicznych rowerków. W Oslo jest też system roweru miejskiego (ta sama firma co w Barcelonie), ale o nim innym razem. Za jakiś czas wrzucę też rowerzystów z innego sporego miasta - Bergen.

Dziś rowerzysta miejski, którego w Norwegii jak na lekarstwo poza większymi miastami. To jednak kraj dużych samochodów, ale o dziwo nie oznacza to z marszu, że rowerzysta jest źle traktowany. Przeciwnie, dużo szerokich asfaltowych ciągów pieszo-rowerowych, kierowcy uprzejmi, zero stresu. Tylko po górach nie tak prosto się pedałuje, oj nie ;)

Oslo to jednak stolica, tu nie ma aż takich gór, żeby trzeba było zamieniać się w rowerzystę pieszego.

A pod wieczór na zielonej trawce w parku


3 komentarze:

 1. A to mnie zdziwiłas, wyobrażałam sobie, że to kraj cyklistów, ekologiczny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mieszkam teraz w Bergen :) Mój holender jest jeszcze w Polsce ale niedługo go przywiozę :) Myślę, że będę jedną z nieliczych osób na rowerze miejskim. Tutejsze ukształtowanie terenu i chyba sportowe nawyki Norwegów skłaniają ich do trochę innego roweru niż miejski a znaleźć tu stylowy holenderski rower w sklepie ( tym samym na ulicy) to raczej mało prawdopodobne :)Nie mniej jednak nie mogę się doczekać aż przywiozę tu móją brykę :) Czekam na foty z Bergen :) Pozdrowienia !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Bergen natężenie ruchu rowerowego jest podobne do większych miast w Polsce. Głównie rowery mtb (w tym używane do jazdy po bułki), holendrów jak na lekarstwo. Bergen jest bardziej górskie od Oslo, przynajmniej tam odczuły moje stopy, choć akurat oba miasta zwiedzałam pieszo (w tym czasie bus zawoził nasze graty dalej na kemping). Poza większymi miastami widywałam tylko rowerzystów sportowych a mimo to rowerzyści byli traktowani przyjaźnie. I to jest fenomen jak na polskie warunki.
   Chcę tam wracać i żyć z malowania płotów. Bardzo lubię malować płoty ;)

   Usuń